Mustafa Mert
Kişisel Site
Mustafa Mert
Kişisel Site

Blog Post

HTML Dilinin Önemi ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Aralık 19, 2020 Yazılım
HTML Dilinin Önemi ve Kullanım Alanları Nelerdir?

HTML dili çoğunluk tarafından yanlış bilinen ve yanlış lanse ediliyor. En büyük yanlış bilinenlerin başında HTML dilinin programlama dili olduğu düşüncesi geliyor. Hiper Metin İşaretleme dili olarak geçen HTML, bir programlama dili değildir. HTML genel olarak bir görsel dilidir diyebiliriz.

Şimdiye kadar 5 farklı sürümden geçmiş, son sürümü ise HTML5’dir. İçerisinde birçok yeni fonksiyon ve kod kalıpları eklenmiştir.

HTML Dilinin Kullanım Alanları

Web sitelerinin şablonlarının oluşturulmasında, içerisine farklı dillerin entegre edilmesinde kullanılır. Bir web sitesi kodlamak ve web tasarım alanında ilerlemek için HTML vazgeçilmez bileşenlerdendir diyebiliriz. Ayrıca bunun yanında, kodlama mantığını yavaştan anlamanıza ve diğer dilleri daha kolay öğrenmenize de yardımcı olur. Çoğu yazılımcının yaptığı büyük hata HTML öğrenmeden, işin mantığını kavrayamadan direkt PHP tarzı dillere yönelmeleridir.

  • Bir web sitesinden çıktı almak istediğinizde, web sitesinin hangi dille kodlandığının önemi olmaksızın, çıktılar her zaman HTML formatında olur. Bunun sebebi HTML’in oldukça hızlı bir dil olmasıdır.

HTML dili bu bağlamlarda oldukça önemli bir dildir. Öğrenilmesi diğer dillere nazaran oldukça kolay olup, kodlama yapmak için herhangi bir sunucuya ihtiyacınız da yoktur. Bir metin belgesi aracılığıyla direkt olarak kodları çalıştırabilirsiniz.

HTML öğrenmek için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine gelince, benim tavsiyem ücretli eğitim almamanız yönündedir. Youtube’da bu tarz birçok içerik bulunuyor ve bu içerikler en iyi şekilde öğrenmeniz için yeterlidir.

Tüm bunların yanında, web sitesini yapmanın sadece çok küçük bir kısmını HTML oluşturmaktadır.

Yani HTML öğrendikten sonra özgüvene kapılmayıp, diğer dilleri öğrenmeye geçmelisiniz.

Write a comment