Mustafa Mert
Kişisel Site
Mustafa Mert
Kişisel Site

Blog Post

LiteSpeed Nedir?

Aralık 9, 2020 Teknoloji
LiteSpeed Nedir?

LiteSpeed, LiteSpeed Inc tarafından geliştirilmekte olan, performans tarafında tüm rakiplerini geçerek rekorlar kıran bir web server’dır. LiteSpeed daha çok hosting sağlayıcıları ve büyük projeleri olan bireyler tarafından kullanılmaktadır. LiteSpeed rakip web serverlar olan Apache,Ngnix ve Varnish’e göre daha iyi optimize edilmiştir ve bu web serverlara göre daha az kaynak kullanımı, daha yüksek performans ve hızlı yüklenen siteler sunar. LiteSpeed gelişmiş ve yenilikçi önbellekleme sistemi ile öne çıkar. Kullandığınız sunucuda Raid ister olsun ister olmasın web siteleriniz daima hızlıdır. LiteSpeed sık kullanılan dosyaları ve sorguları önbelleğe alır. Bu sayede bir dahaki çalıştırılmada kodun ya da sorguların diskten yeniden okunması gerekmez, direk bellekten okuma yapılır. Bu da hem disk kullanımından tasarruf hem de yüksek performans demek.LiteSpeed aynı zamanda tarayıcı ve nesneye yönelik önbellekleme teknolojisini de içeriğinde barındırır. LiteSpeed web tarayıcınız ile iştişare içinde çalışır. LiteSpeed kullanmayan web sitelerine göre tarayıcınız LiteSpeed kullanılan sunucularda tarayıcı önbelleklemesini daha iyi yapar. Dilerseniz tüm önbellekleme ayarlarını LiteSpeed Dashboard üzerinden yapılandırabilir, gözden geçirebilirsiniz. LiteSpeed optimize ayarlar ile gelir ancak siz sınırları zorlamak ve daha yüksek verimliliğe ulaşmak istiyorsanız rahatlıkla denem yanılma yöntemiyle LiteSpeed ayarlarını yapılandırabilirsiniz. LiteSpeed WordPress,Joomla,Magento,PrestaShop,OpenCart gibi sık kullanılan CMS yazılımları ile de senkronize şekilde çalışmak için bu yazılımlarla entegre çalışan modüller sunar. Bu modüller sayesinde LiteSpeed Web Server ile siteniz senkron bir şekilde çalışarak, en yüksek verimliliğe ulaşır. Eğer kullandığınız yazılım size özel bir yazılımsa veya LiteSpeed yazılımınız için bir eklenti sunmuyorsa, bunu LiteSpeed Smart Api ile rahatlıkla kendiniz yapabilir ya da yazılım bilginiz yoksa yazılımcınıza yaptırabilirsiniz

Yazımızın bu kısmına kadar hep LiteSpeed web server’ı övdük olumlu yanlarını anlattık şimdi sıra geldi LiteSpeed’in olumsuz yanlarına. Yani olumsuz yanı değil ama genellikle bir yazılımın bu yanlarını kullanıcı sevmez, memnun olmaz.

LiteSpeed diğer web serverlar gibi ücretsiz değildir. Ücretli ve IP tabanlı lisans kullanan bir yazılımdır. LiteSpeed ücretleri projenizden gelir elde etmiyorsanız ya da projenizin başlangıcında iseniz sizlere biraz dazla gelebilir.

LiteSpeed Web Server lisans ücretlerine göz atmak için bu linki kullanabilirsiniz;

LiteSpeed ücretli olmasına rağmen ücretsiz bir projeside bulunmaktadır. Üstelik bu proje ücretsiz olmasının yanı sıra tamamen açık kaynak kodludur! OpenLiteSpeed! LiteSpeed eklentisinden performans tarafında LiteSpeed’den eksik kalır yanı bulunmamaktadır. Ancak OpenLiteSpeed LiteSpeed gibi tüm paneller tarafından desteklenmemektedir. Örneğin CPanel ya da Plesk Panelde OpenLiteSpeed kullanamazsınız.  Şuan yalnızca CyberPanel, AAPanel ve ZPanel OpenLiteSpeed desteği sunmaktadır. Ancak zamanla bu desteklenen panellerin artacağını umuyoruz.

Yine bir yazımızın daha sonuna geldik, sorularınızı ve önerilerinizi yorumlardan belirtebilirsiniz.

Son olarak aşağıdaki grafikte LiteSpeed, Varnish, Ngnix ve Apache’nin verimlilik ile performans karşılaştırılmasını görebilirsiniz.

Write a comment