Mustafa Mert
Kişisel Site
Mustafa Mert
Kişisel Site

Blog Post

Microsoft Azure İncelemesi

Aralık 16, 2020 Teknoloji
Microsoft Azure İncelemesi

Teknoloji ve bilişim alanlarında yaşanan gelişmeler sayesinde elde edilen birçok bilginin bir yerde toplanması büyük önem arz etmektedir. Birçok gelişmiş bilişim şirketlerinin kullanmış olduğu bu sistem günlük hayatta bireysel kullanım açısından da oldukça elverişlidir. Eski bilgilerin kaydedilmesi ve geri dönüldüğünde rahatlıkla bulunabilmesi açısından birçok bulut sistemleri bulunmaktadır. Güvenilirlik açısından da birçoğunda herhangi bir problem yaşanmaması da kullanım oranını giderek arttırmaktadır.

Büyük şirketlerin ve işletmelerin kullandıkları bulut sistemleri arasında en çok tercih edilen bulut sistemi ise Microsoft firmasının yeni çıkarmış olduğu Azure bulut sistemidir. Sağlam altyapısı ve güvenilirliği ile kullanımı yaygınlaşmakta olan bu sistem kullanıcılarına birçok alanda kolaylıklar sağlamaktadır.

Azure Özellikleri

Diğer birçok bulut sistemlerinde yer alan her özelliğe sahip olan Azure kullanıcılarına ekstra özellikler de sunduğu için tercih noktasında favori sistemler arasında yer almaktadır. Diğer sistemlere daha profesyonel altyapısı ve daha çekici kılınan temaları sayesinde kolay kullanım imkânı vermektedir. Microsoft Azure için genel bir inceleme yapıldığında ise şu özellikler ön plana çıkmaktadır ve neden geçiş yapılması gerektiği anlaşılmaktadır.

 • Ölçeklenebilir ve güvenilir olması ile dikkat çekmektedir.
 • Daha esnek bir ödeme yöntemi olan ‘kullandıkça öde’ sistemi ile ödeme kolaylığı sağlamaktadır.
 • 3 yıl içerisinde %478 oranında bir yatırım geliri sağlamaktadır.
 • Bilgilerinizi saklarken herhangi bir güvenlik problemi yaşanmaması kaliteli işler anlamında önemli bir noktayı temsil etmektedir.
 • İş yüklerinize ve iş yoğunluğuna bağlı olarak uygulamalarınızı dilediğiniz gibi ölçeklendirme sahip olacak olmanız en önemli özellikler arasındadır.

Azure kullanımı ile maliyetleriniz iyileştirme şansını bulacaksınız. Sistemde yer alan uzman rehberliği ile de birçok açıdan destek alabileceğiniz Azure sizlere zorlandığınız noktalarda önemli bilgiler vermektedir. ‘En iyi yöntemler’ seçeneği ile akıllı yapay zekâ desteğiyle de sizlere daha iyi bir deneyim sunmak adına yardımcı olacaktır. Mali açıdan yükünüzü hafifletmek için programlanan ve sizler en iyi mali yönetim desteği sağlayan ‘maliyet iyileştirme araçları’ ile akıllı çözüm önerileri alabileceksiniz.

Akıllı güvenlik hizmetleri sayesinde hibrit ortamlarda yer alan her türlü iş bilgilerinizi kontrol altında tutabilirsiniz. 3500 uzman siber güvenlik ile desteklenen Azure sizlere en güvenli yolu sunmak için çabalamaktadır.

Azure’da yer alan iş yüklerinizi azaltmaya yönelik planlamalar ve araçlar sayesinde iş miktarı ve iş yoğunluğunu azaltabileceksiniz. Bunların yanı sıra diğer rakipleriyle kıyaslandığında sınıfın en iyisi olan güçlü altyapısı ile sorunsuz bir şekilde işleri düzene koymanıza yardımcı olacak olan Azure, kolay kullanımı ile dikkatleri çekmektedir.

Microsoft Azure Fiyatı

Microsoft Azure güçlü altyapısıyla tercih edilen bulut sistemlerinin başında gelmektedir. Ödeme konusunda da kolaylıklar sağlamaktadır. Ürünlere göre fiyatlandırma konusunda da farklılıklar meydana gelmektedir. Fiyatlandırma listesi ve ödeme seçenekleri şu şekildedir.

Azure Cosmos DB Fiyatlandırması

 • Ücretsiz olarak deneme süresi bulunmaktadır.
 • 30 gün boyunca geçerli 1.440 TL ile Azure Cosmos deneyimi yaşayın.
 • Ön ödeme maliyeti bulunmamaktadır.
 • Üyeliğinizi sonlandırdığınız takdirde herhangi bir ödeme yapmanız gerekmemektedir.
 • Yalnızca kullandığınız kadar kısmı ödeme imkânınız bulunmaktadır.

Azure SQL Veritabanı Fiyatlandırması

 • Ücretsiz olarak kullanıma başlama imkânınız vardır.
 • Yalnızca kullandığınız kadarını ödeme şansınız vardır.
 • Ön ödeme için herhangi bir talep bulunmamaktadır.
 • Kullanımınıza göre değişecek olan fiyatlandırma sistemi saate veya saniyeye göre faturalandırılmaktadır.
 • Sonlandırmak istediğiniz takdirde herhangi bir ücret ödemeniz gerekmemektedir.
 • 12 ay boyunca ücretsiz Azure SQL kullanımına ek olarak 1.440 TL kredi edineceksiniz.
 • Microsoft sitesinden dilediğiniz gibi fiyatlandırma talebinde bulunabilirsiniz.
Write a comment