Mustafa Mert
Kişisel Site
Mustafa Mert
Kişisel Site

Blog Post

Microsoft Sunucu Yöneticisi Sunucu Yönetimini Nasıl Hızlandırır?

Aralık 19, 2020 Sunucu Sistemleri
Microsoft Sunucu Yöneticisi Sunucu Yönetimini Nasıl Hızlandırır?

Dünyaca ünlü bir şirket olan Microsoft aslında ABD merkezlidir. Fakat çok uluslu bir şirket olan markanın ürünleri dünyanın her bölgesinde oldukça yaygın kullanılmaktadır. Bilgisayar yazılımları başta olmak üzere aynı zamanda kişisel bilgisayarlar, bilişim hizmetleri ve lisans satımı da yapar. Oldukça ünlü ve herkes tarafından bilinen yazılımları Microsoft Windows, MS-DOS işletim sistemi aileleri ve aynı zamanda herkesin, özellikle iş sektörü ve akademisyenlerin kullandığı Microsoft Office paketi, Bing, Internet Explorer ve Edge wep gibi ünlü tarayıcılarında kurucu şirketidir.

Windows Server®  R2 sistemi bir kuruluşun sahip olduğu birçok sunucuya ait rolün Sunucu Yöneticisi konsolunu kullanarak yönetmesine ve aynı zamanda da güvenliğini sağlamaya yarar. Windows Server®  R2 farklı bir şekilde ise içinde barındırdığı Sunucu Yöneticisi sayesinde bir sunucunun hem kimliğini hem de sistem bilgilerini de yöneterek, sunucunun durumunu görüntüleyip, sunucunun rolünü yapılandırarak hem sorunları tanımlar hem de sunucuya yüklenmiş olan bütün rollerin de yönetilebilmesi için tek ve ortak bir kaynak bulunmasını sağlar.

Sunucu yöneticisi, mevcut yöneticinin farklı işlemleri sadece bir araç kullanarak işlemleri gerçekleştirmesini sağlar. Bu sayede sucu yönetimi daha etkin ve daha verimli bir hale gelir.

İşlemler

  • Sunucuya yüklenmiş bütün sunucu rollerini ve bu rollerin özelliklerini görüntüleyerek, değişiklikler yapar.
  • Mevcut bütün hizmetleri başlatarak, durdurma  ve aynı zamanda da yerel kullanıcı hesaplarının tümünü yönetme görevlerine sahiptir.
  • Sunucunun sahip olduğu çalışma yaşam döngüsü ile bağlantılı olarak yönetimin görevlerini gerçekleştirir.
  • Sunucuya yüklenmiş yanı var olan rollerin çalışma yaşam döngüsü ile bağlantılı  olan yönetim görevlerini yerine getirme.
  • Mevcut rollerde uyumluluk için tarama yapma.
  • Sunucunun bulunduğu durumu belirleme ve kritik kabul edilen olayları belirleme.
  • Yapılandırma da meydana gelen sorunları ya da arızaları belirleyip ardından bu durumları çözme

                          

Rol Ekleme Sihirbazı

Rol Ekleme Sihirbazı olarak bilinen sistemin asıl amacı sunucuya rol ekleme işlemi sırasında kolaylık sağlamak ve aynı zamanda tek seferde birden fazla rol eklemeyi sağlamaktır. Rol Ekleme Sihirbazı sisteminde ise sihirbazda seçilmiş olan rastgele bir rolün ihtiyacı olan bütün yazılım bileşenlerinim ve rol ile birlikte aynı anda yüklenmiş olduğunu doğrular. Aynı zamanda bununla birlikte sihirbaz sistemi, seçmiş olduğunuz bütün rollerin gerektirmiş olduğu bütün farklı rolleri ve rol hizmetlerini de yazılım bileşenlerinin yüklenmesini de onaylamayı sağlar.

Yüklenmeye hazır halde olan rollerim ve bu rol hizmetlerinin birden fazlası yükleme işlemi gerçekleştirilirken, rol kurulumu sırasında ki işlevini hangi şekilde kullanacağınızı belirlemek adına kararlar vermeniz gerekmektedir. Sunucuya rolü eklemeden kesinlikle Windows Server R2 TechCenter’da yer alan ve içeriğinde rolün planlaması dahil olmak üzere dağıtılması, işletilmesi hakkında ki belgeleri okumalısınız.

Taggs:
Write a comment