Mustafa Mert
Kişisel Site
Mustafa Mert
Kişisel Site

Blog Post

PHP Nedir? PHP Dilinin Yıllar İçindeki Gelişimi

Aralık 19, 2020 Yazılım
PHP Nedir? PHP Dilinin Yıllar İçindeki Gelişimi

Bu yazı içerisinde sizlere PHP Dili Nedir? Sorusunu cevaplayıp, Yıllar İçindeki Gelişimi hakkında bilgi vereceğiz.

PHP dilinin ilk sürümü 1994 yılında yayınlamış olup, o günden beridir geliştirilmekte olan bir dildir. 2014 yılından öncesine kadar herhangi bir standarda bağlı olmadan geliştirildi, bu tarihten sonra belirli standartlar getirilerek resmi şekilde PHP sürümleri yayınlanmaya başlandı. İlk yayınlandığında o yılların en önemli sorunlarından biri olan hata raporlama işlemlerini hızlandırmak ve kodları iyileştirmek amacıyla yayınlandı. İlk geliştiricisi Rasmus Lerdorf, hiçbir şekilde amacının programlama dili geliştirmek olmadığını belirtti. An itibariyle dünyanın en fazla kullanılan programlama dilleri arasında yer almakta olup, web sitelerinin büyük bir kısmı PHP dilini altyapı olarak kullanmaktadır.

İlk yayınlandığında ismi “Kişisel Web Sayfası” anlamına gelmekteydi, sonradan ismi “Üstünyazı Önişlemcisi” olarak değiştirildi.

HTML dili içerisine entegre olarak veya farklı bir komut dosyasından çağrılarak kullanılabilen bir dil olmasıyla beraber, sunucu taraflı çalışan bir dil olduğunu da belirtmemiz gerekir.

Şu anda neredeyse tüm bilgisayarlar ve web sunucusunda PHP desteği bulunmaktadır.

PHP dilinin ilk sürümleri oldukça işlevsizdi. Bu durumu düzeltmek amacıyla 3 ve 4 sürümleri üzerine çalışmalar başladı. Zeev Suraski ve Andi Gutmans, yorumlayıcı üzerine çalışmalar ve değişiklikler yaptıktan belirli bir süre sonra PHP dilinin halka açılma testlerine başlandı. Bu noktadan sonra gelişim hızı oldukça arttı.

Günümüzde PHP’ye rakip programlama dilleri çıksa da otoritesini korumaya devam etmektedir.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkürler.

Taggs:
Write a comment